YAPI DENETİM

      Yapıların inşasında görev yapan yapı denetim kuruluşları başta beton olmak üzere tüm malzemelerin öngörülen standartlara uygunluğunu yetkili laboratuvarlar vasıtasıyla denetliyor, yapının inşası meslek alanına göre sorumlu teknik elemanlar gözetiminde gerçekleşirken projelerin birebir tatbiki sağlanıyor. Artık malzemeci veya yapıyı inşa edecek ustaların yanı sıra herhangi bir gayrimenkul veya konut almak isteyenler de önce yapı denetim kuruluşunun görevli olup olmadığını soruyorlar. kamuoyunda yapı denetim şu an sadece yapıların depreme karşı kontrolü olarak algılanıyor. Oysa yapı denetim kuruluşları yapının inşa edildiği arsaya aplikasyonundan yapının boya badana işlerine kadar sorumludur. nitekim yapı denetim sistemi içerisinde inşa edilen yapılarda ısı ve su yalıtımı sağlanması ile konforlu ve ekonomik yapı üretimi gerçekleştirilmekte, bu sayede afetlerin maddi hasarlarına yakın enerji tasarrufu sağlanmaktadır. 

      Türkiye son 14 yıldır büyük depremden sonra güvenli yapılar anlamında ciddi bir yol katetmiştir. Bize göre Türkiye'yi asıl tehdit eden sorun eski yapıların dayanıksızlığı ve onların yarattığı tehlikelerdir. Bugün yapı denetim firmalarının binaların dayanıklılığının yanında imar ve şehircilik açısından da büyük hizmetleri vardır. Artık eskisi gibi yapılara kaçak katlar çıkılamıyor. Bunlar İstanbul gibi çarpık kentleşmenin olduğu bir bölgede bile giderilmiş, neredeyse yok edilmiştir. 

      Olası bir depremde İstanbul'daki yapıların yüzde 5 kadarının yıkılacağı düşünülüyor. Bir kısmı da hasar görecek fakat yıkılmayacak diye hesap ediliyor. Dayanıksız yapılar, ıslah edilmesi güç eski yapılardır. Dayanıklı yapılar olarak tanımlayacağımız yapılar, projeleri ciddi mühendislik hizmeti görmüş ve yeni şartnameye göre yapı denetimi uygulanmış yapılardır. yapı denetim sistemi ile yeni yapılarda yüzde yüze yakın emniyetli yapılar sağlanmıştır. Eski yapıların ıslah edilmesi için maliyetinin yüzde 50 si kadar harcama yapmak gerekir. masrafı yüzde 50 yi geçen yapıların güçlendirilmesi ekonomik değildir, yıkılıp yeniden yapılmaları gerekir.